0

Bevásárlókosár

Bevásárlókosara jelenleg üres.

    Home ›› Az anyatej tárolása: hasznos tudnivalók

    Home ›› Az anyatej tárolása: hasznos tudnivalók

    Az anyatej tárolása: Hogyan tároljuk megfelelően a lefejt anyatejünket?

     

    Olvasási idő: 4 perc

     

    Meddig tárolható az anyatej? Lehetséges-e lefagyasztani az anyatejet, és mit kell figyelembe venni a felmelegítésnél? Alábbi írásunkban bemutatjuk, hogyan kell megfelelően tárolni és etetésre előkészíteni a lefejt anyatejet.

    Dauer: 5 Min.

    Az anyatej lefejése és a lefejt anyatej tárolása

     

    Az anyatej lefejése és tárolása során figyelembe kell vennünk néhány dolgot annak érdekében, hogy ne pazaroljuk el egy cseppet sem az értékes anyatejből. Az anyatejet a tiszta kézzel, vagy fertőtlenített mellszívó készülékkel történő lefejést követően azonnal higiénikusan tárolni, és hűteni kell. Használjon speciálisan az anyatej tárolása céljából kialakított tartályokat, és alaposan mossa ki, majd fertőtlenítse ezeket, mielőtt beleöntené a lefejt tejet.

     

    Ha úgy gondolja, hogy szervezete nem termel elegendő anyatejet, vagy nehézségei adódnak a tej lefejésével, különböző praktikákkal serkentheti az anyatej termelődését és áramlását!

     

    A következőkben néhány hasznos tanácsot olvashat az anyatej lefejése, és a lefejt anyatej tárolása témakörében:

     

    • Ha szoptatási időben távol van a babától, próbálja ugyanabban az időszakban elvégezni a fejést, amikor éppen a babáját szoptatná. A tejtermelés fenntartásában nagy szerepet játszik a folyamatosság betartása. Az anyatej lefejése segít fenntartani tejhozamunkat, akkor is, ha ki kell hagynunk néhány szoptatást.
    • Gondolja át jó előre, hogy mikor és hol lesz lehetősége az anyatej lefejésére!
    • Ha a munkaideje rugalmas, 1-2 óránként tartson egy 10-15 perces szünetet, amikor elvégezheti a fejést.
    • Hogy ellazult maradjon fejés közben, megnézhet egy képet vagy videót a kisbabájáról, hallgathat zenét, esetleg megérintheti, megszagolhatja vagy nézegetheti a babája ruháját.
    • Ha zavarban érzi magát amiatt, hogy hol moshatná el a fejés során használt eszközöket, az irodai mosdó helyett használhat egy saját, hordozható mosótálat is.
    • Gondolja át azt is, hogy hol tárolhatja a mellszívót és a tartozékait, hogy két használat között alaposan megszáradhassanak.

    Ajánlott termékek

    Viseljen megfelelő ruházatot!

     
    • A két részes öltözék és a bő szabású felsőrész a legalkalmasabb a kényelmes fejéshez.
    • A szoptatós melltartó segít felszabadítani a kezét fejés közben, így a fejés alatt akár telefonálhat, a számítógépen dolgozhat vagy elvégezhet más, sürgős teendőt.
    • Ha mintás felsőrészt visel, az segíthet észrevétlenné tenni a fejés során előforduló foltokat. A melltartóba helyezhető nedvszívó betétek szintén segíthetnek megakadályozni, hogy tejfoltos legyen a ruhája

    Mennyi ideig áll el az anyatej és hogyan tároljuk?

     

    Az anyatej nagyon hosszú eltarthatósági idővel rendelkezik, feltéve, hogy közvetlenül a lefejést követően sterilizált, légmentesen záródó, tiszta anyatejgyűjtő edényben, vagy BPA-mentes anyatejgyűjtő tasakban állandó hőmérsékleten, hűtve tároljuk. Az anyatej eltarthatósága függ attól is, hogy hol tároljuk.

     

    Kis mennyiségű lefejt tejet hozzáadhatunk egy adag korábban lefejt anyatejhez, feltéve, hogy az utólag hozzáadott tejet összekeverés előtt a korábbival azonos hőmérsékletűre hűtjük. A testhőmérsékletű tejet nem szabad közvetlenül a már korábban lehűtött tejhez adni! Az anyatejet a hűtőszekrény leghidegebb részében kell tárolni, ami a hűtőszekrény leghátsó részén, az alsó zöldségtároló rekesz felett található. A hűtőszekrény ajtaja, ahol a hőmérséklet kevésbé állandó, nem megfelelő az anyatej tárolására.

    Íme, egy gyors áttekintés az anyatej tárolásáról1:

     

    • Az anyatej hűtése: Anyatejet hűtőszekrényben legfeljebb 5 napig, 4°C-ot meg nem haladó hőmérsékleten tárolhatunk.
    • Az anyatej tárolása fagyasztóban: Lefagyasztva maximum 6 hónapig tárolható az anyatej.
    • Szobahőmérsékleten az anyatej legfeljebb 4 órán át tárolható és fogyasztható biztonságosan.

     

    Az anyatej tárolása és az anyatej fagyasztása elsőre bonyolultnak tűnhet, de néhány egyszerű trükkel megkönnyíthetjük a tárolt tej lejáratának és felhasználhatóságának nyomon követését. Függetlenül attól, hogy az anyatejet hűtőszekrényben vagy fagyasztóban tárolja, az üvegeken és tartályokon címkével tüntesse fel a lejárati időt, és a pazarlás elkerülése érdekében először mindig a legrégebbi anyatejet használja el!

     

    Időnként szükség lehet arra, hogy magával vigyen valahová a lefejt tejből, vagy átadjon belőle valamennyit egy, a kisbabáját (kisbabája) gondozásában Ön mellett részt vevő személynek. Ezekre az alkalmakra tartson készenlétben egy jól szigetelő hűtőtáskát az anyatej tárolására.

     

    Ne feledje, hogy az anyatej eltarthatósága attól is függ, hogy lefejés után azonnal lehűtötték-e! Ha lefejés után egy ideig szobahőmérsékleten felejti a tejet, az így elől hagyott adagot már nem lehet hűtőben tárolni vagy lefagyasztani. Ha az anyatej hűtése, vagy az anyatej lefagyasztása mellett dönt, ezt a lefejést követően minél hamarabb meg kell tennie!

    Milyen hőmérsékletre melegítsük a hűtött anyatejet?

     

    Az anyatejet legjobb szobahőmérsékletűre, vagy testmelegre melegíteni, bár egyes babák a kissé hűvösebb tejet részesítik előnyben. A tej felmelegítésének legegyszerűbb és legbiztonságosabb módja a cumisüveg melegítő készülék. A mikrohullámú sütő használata anyatej melegítéséhez nem ajánlott, mivel a mikrohullámok gyakran nem egyenletesen melegítik fel a tejet, emellett pedig károsíthatják a tej értékes összetevőit. A mikrohullámú sütő használatával egyedi forró pontok alakulhatnak ki az edényen és a folyadékban, amellyel a kicsi megégetheti a száját. A cumisüveg melegítővel lassan és gyengéden kiolvaszthatja, vagy éppen gyorsan és egyenletesen felmelegítheti a hűtött anyatejet, megőrizve a tej minőségét.

     

    A fagyasztott anyatej felolvasztható a cumisüveg melegítőben (mely segít megőrizni a tej minőségét), hűtőszekrényben, folyó víz alatt vagy egy tál langyos vízben. Kiolvasztás után az anyatejet nem szabad újra lefagyasztani, és etetés utána az esetleges maradékot ki kell önteni.

     

    Ha nincs kéznél cumisüveg melegítő, felmelegítheti az anyatejet egy tál meleg vízben is. Tesztelje a cumisüveg tartalmának hőmérsékletét a kézfejének a bőrén, mielőtt megkezdené az etetést.

     

    Ha még nem találta meg a megfelelő cumisüveget, akkor próbálja ki a Philips Avent Natural termékeket, melyek puha, mellbimbót imitáló cumija alkalmassá teszi ezeket a cumisüvegeket a szoptatás és cumisüveges táplálás problémamentes kombinálására. A kólikában szenvedő csecsemők számára egyedi kialakítású, a kólika megelőzését szolgáló szeleppel ellátott cumisüvegek állnak rendelkezésre, amelyek klinikai vizsgálatok által bizonyítottan csökkentik a kellemetlen hasgörcsöket.

     

    Szeretne többet megtudni a Philips cumisüveg melegítőiről és sterilizálóiról? Fedezze fel a teljes termékpalettát itt!

    You are about to visit a Philips global content page

    Continue

    Webhelyünk az Microsoft Edge, Google Chrome és Firefox böngészők legújabb változatával jeleníthető meg optimális módon.