Az édesanyának és a csecsemőnek együtt kell lennie ahhoz, hogy a lehető legjobb alapokról induljon a szoptatás. A születés pillanatától – amikor a kisbabát az anya csupasz mellkasára helyezik (bőrkontaktus) – beindul az édesanya erőteljes „anyasági” hormonja, a prolaktin termelődése.
A sírás és a nyűgösség már az éhség kései jelei, és addigra a baba már meglehetősen morcos, így a mellre helyezés is nagyobb kihívást jelent.
A babák gyakran éberek a születést követő néhány órában, és izgatottan várják az első szoptatást. Lehet, hogy ösztönzésre van szükségük, ha az anya fájdalomcsillapítót kapott szülés közben (ez átjut a placentán keresztül, és elálmosíthatja a kicsit). Az első szoptatáskor elfogyasztott előtej nagyjából 5 ml, azaz egy teáskanálnyi. A rendes időben született babák nem feltétlenül szopnak sokat az első 48 órában. Saját energiatartalékaikat használják a második napig, amikor az anyatej mennyisége elkezd megemelkedni. Az anyának meg kell próbálnia a mellét kínálnia a babának minden alkalommal, amikor ébren van, és annak a jelét mutatja, hogy enni szeretne. Minden baba különböző – egyesek csak néhányszor ennének az első 24 órában, mások akár nyolcszor is. Fontos, hogy ne válasszák el az anyát a babától, hogy megismerkedhessenek egymással, és az anya megtanulja felismerni a jeleit annak, hogy a baba éhes.
Az első 48 órában a baba csak két-három nedves pelenkát produkál. Ez a kicsi ötnapos korára napi hatra fog emelkedni. Az előtej természetes hashajtóként viselkedik, segít a babának megszabadulni a fekete, kátrányszerű magzatszuroktól (ez a baba első széklete), amelynek a színe fokozatosan változik – a fekete spektrumából indulva sötétbarna, majd zöldesbarna, végül az ötödik napra mustársárga lesz. Bár a szoptatás természetes, mégis olyan készséget jelent, amelynek megtanulásához időre van szüksége az anyának és a babának is. Ha kérdései vannak, vagy aggódik, a szülésznő vagy védőnő segít Önnek.
Felhívjuk a figyelmét, hogy az itt megjelent cikkekben szereplő információk általános ajánlásként szolgálnak, és semmilyen módon nem helyettesítik a szakorvos tanácsait. Amennyiben Ön, a családja vagy a gyermeke valamilyen súlyos vagy állandósult tünettől vagy betegségtől szenved, vagy konkrét orvosi tanácsra van szüksége, forduljon szakemberhez. A Philips Avent nem vállal felelősséget a weboldalon megjelenő információk alkalmazásából eredő károkért.
You are about to visit a Philips global content page
Continue