Az anyatej a legjobb táplálék a babák számára, és ajánlott az első hat hónapban kizárólag anyatejjel táplálnia gyermekét. Az alábbiakban hasznos szoptatási tanácsokat gyűjtöttünk össze, hogy minden a lehető legjobban induljon.
A baba érkezése előtt érdemes védőnő által tartott foglalkozás vagy tanfolyam keretében megismerkednie azzal, hogy hogyan működik a szoptatás, hogy több magabiztossággal foghasson bele, amikor eljön az idő. Emellett olyan barátokkal és családtagokkal is beszélgethet, akik örömüket lelték a szoptatásban, és jó, ha már a kezdetektől bevonja a partnerét és a családját is, hogy az ő támogatásukat is élvezze.
A szoptatás olyan készség, amelyet a legtöbb édesanya gond nélkül alkalmaz, de néha időbe telik megtalálni a baba számára legideálisabb mellre helyezési testhelyzetet. Ha sikerül kényelmesen elhelyezkedni és megtalálni a megfelelő pozíciót, sokkal könnyebb lesz a szoptatás Önnek és a babájának egyaránt.
Bölcsőtartás Üljön fel az ágyban vagy üljön egy kényelmes székbe, amely megtámasztja a hátát. A térdei egy kicsivel a csípő magassága fölött legyenek – ha szükséges, használjon lábtartót.
Hónaljtartás A hónaljtartás jó választás nagyméretű emlők esetén, ha a szülés császármetszéssel történt, illetve ikrek szoptatásakor.
Oldalt fekvő pozíció Az oldalt fekvő pozíció lehetővé teszi, hogy feküdjön szoptatás közben, vagyis az etetés közben az ágyban pihenhet.
A baba a szájába veszi a mellbimbót, a bimbóudvart (a mellbimbó körüli sötétebb bőrrel fedett részt) és a bimbóudvar méretétől függően az akörüli szövetek egy részét. A megfelelő mellre helyezést az jelzi, ha a bimbóudvarból több látszik a kicsi orránál, mint az állánál. A helyes mellre helyezést követően a baba gyors mozdulatokkal szopik, ezzel stimulálva a tejadó reflexet, majd lelassít, amint a tej folyni kezd.
Ha sikerült megtalálni a legkényelmesebb testhelyzetet, a babát helyezze az emlőhöz, ne az emlőt a babához. Emellett arra is ügyeljen, hogy a baba kicsit hátra tudja billenteni a fejét szoptatás közben.
Segítsen kisbabájának a laktató evés elérésében, ha már rövid idő után elálmosodik. Próbáljon testhelyzetet váltani, levenni egy ruhadarabot, vagy csiklandozással felébreszteni a gyermekét. A szoptatás időtartama az édesanyától és a babától függ – 10 és 40 perc között bármilyen hosszúságú lehet. Az egész a baba korától, a szoptatási technikától és a tejadó reflextől függ.
A tejbelövellés után (a szülést követő 2–5. napon) ösztönözni kell a babát, hogy először ürítse ki az egyik mellet, mielőtt áttérne a másikra. Ez teszi lehetővé, hogy hozzájusson ahhoz a kalóriadús utótejhez, amely szükséges a kiegyensúlyozottságához és a gyarapodásához. Nem minden csecsemő folytatja a szopást a másik mellből, ezért hagyja a döntést a babára.
A fájdalmas érzést az is okozhatja, hogy a mellbimbója túl közel kerül a baba szájának első részéhez. A helyes pozíció a hátsó részen van, közel a szájpadláshoz. Ha hosszabb időn keresztül sikertelenül küszködnek, kérje egészségügyi szakember segítségét.
Ha a baba helyzete nem megfelelő a mellen, a tej sem áramlik megfelelően, és előfordulhat, hogy a gyermek nem jut elég anyatejhez. Ez egyikőjüknek sem lesz kellemes, mivel ha túl sok tej marad az emlőben, az mellgyulladáshoz és sajgó mellbimbókhoz vezethet.
Végezetül, ha a baba boldog és nyugodt a szoptatások között, a súlya pedig folyamatosan gyarapodik, akkor biztos lehet abban, hogy a tejhozam rendben van, a szoptatás pedig jó úton halad.
Felhívjuk a figyelmét, hogy az itt megjelent cikkekben szereplő információk általános ajánlásként szolgálnak, és semmilyen módon nem helyettesítik a szakorvos tanácsait. Amennyiben Ön, a családja vagy a gyermeke valamilyen súlyos vagy állandósult tünettől vagy betegségtől szenved, vagy konkrét orvosi tanácsra van szüksége, forduljon szakemberhez. A Philips Avent nem vállal felelősséget a weboldalon megjelenő információk alkalmazásából eredő károkért.
You are about to visit a Philips global content page
Continue