Ha valaha is kiszámolta már a szén-dioxid-lábnyomát, meg fog lepődni, hogy az mennyire megnő, ha gyermeke születik. Ennek oka, hogy a kisbabák rengeteg dolgot használnak el. Miközben Ön a babafürdető, a pelenkák és a cumik megvásárlása miatt rohangál boltról boltra, gyermeke jelentős szénlábnyomot hagy maga után – és mindezt még azelőtt, hogy egyáltalán járni tudna. A jó hír? Már kis lépésekkel is csökkenthető a kisbaba környezeti hatása. Miért ne lépne zöld útra szülőként, már a tervezési fázis során – egy olyan környezetbarát gyerekszoba kialakításával, amellyel jót tesz a kisbabájának és a bolygónak egyaránt. Kövesse 5 lépéses tervünket, amelyből mindent megtudhat, amit tudnia kell.
A hagyományos festékek (még a vízbázisúak is) illékony szerves vegyületeket, vegyi anyagokat és gombaölő szereket tartalmaznak – aligha ideálisak, ha baba van a házban. Ehelyett érdemes lehet elgondolkodni az öko festékekre való áttérésen, amelyek természetes összetevőkből készülnek. Egyes öko festékek zöldebbek, mint mások, ezért vásárlás előtt érdemes némi kutatást végezni, hogy megtalálja a leginkább fenntartható, gyermekbiztos festékeket. Szerencsére a minőség terén nincs kompromisszum, mivel az öko festékek széles színskálában kaphatók, és ugyanolyan tartósnak számítanak, mint a hagyományos festékek. Ezzel mindenki jól jár.
A gyerekszobabútor kiválasztásakor válasszon tömör fát. A furnérok és a laminált anyagok többnyire különböző káros vegyi anyagokkal vannak kezelve, amelyek idővel kioldódhatnak. Az újrafelhasználás és az újrahasznosítás az ökológiai életmód fontos alapüzenetei, ezért fontolja meg a használt bútorok beszerzését a gyerekszobába. Lehet, hogy barátainak vagy családtagjainak van egy komódja, amelyet megkaphat, vagy esetleg a helyi használtcikk üzletben bukkanhat egy kedvező ajánlatra. A használt bútorokat le lehet csiszolni és át lehet festeni (öko festékkel), hogy úgy nézzenek ki, mintha újak lennének. Ne feledje, hogy csiszoláskor viseljen védőfelszerelést, és győződjön meg arról, hogy a használt bútorok megfelelnek-e a mai biztonsági előírásoknak.
Ha a baba számára matracot vásárol, válasszon organikusat. A baba napi 14 órát tölt a matracon, és a nem organikus anyagok vegyi anyagokat és toxinokat tartalmazhatnak. Ha már megvan az organikus matrac, érdemes organikus ágyneműt is beszerezni. Egy kis keresgéléssel nagyjából ugyanannyiért találhat organikus ágyneműt, mint nem organikusat.
Nyilvánvalóan szeretne néhány játékot a gyerekszobába, ám ezeknek nem feltétlenül az elemmel működő műanyag játékoknak kell lenniük, amelyek elárasztani látszanak a piacot. Ezeknek a játékoknak gyakran viszonylag rövid az élettartamuk, és hamar a szemétlerakóban végzik. Ha fából készült öko játékokat választ, olyan játékokat adhat kisbabájának, amelyek bizonyosan tartósak lesznek, anélkül, hogy kompromisszumot kötne a játékélmény tekintetében.
Ha már időt és pénzt áldozott arra, hogy megalkossa a tökéletes öko-buborékot drága csemetéjének, nincs értelme a tisztításhoz káros vegyi anyagokkal bevonni. Szerezzen be néhány organikus tisztítószert, amit a gyerekszobában használhat, ezzel nem csak a környezetnek tesz jót, de megvédi gyermekét attól, hogy potenciálisan káros vegyi anyagokkal érintkezzen. Persze senki sem várja el, hogy mindent megtegyen, ám ez nem jelenti azt, hogy ne szerezhetne be néhány bioterméket. Minden ökológiai döntés, legyen az bármilyen kicsi, pozitív hatással lesz családja szénlábnyomára, és végső soron a bolygóra is. A Philips Avent által, tudósokkal és perinatális pszichológusokkal együttműködve íródott.
You are about to visit a Philips global content page
Continue