0

Bevásárlókosár

Bevásárlókosara jelenleg üres.

    Főoldal ›› Kólika csecsemőknél: mi segíthet?

    Főoldal ›› Kólika csecsemőknél: mi segíthet?

    Hogyan alakul ki a csecsemőknél a kólika és mi segíthet?

     

    Olvasási idő: 10 perc
     

    Ha a gyermeke megszakítás nélkül több órán keresztül sír, lehet, hogy kólikában szenved. A babáknál jelentkező kólika alapvetően nem veszélyes, de aggasztó lehet, ha egy baba szenved tőle. A csecsemőknél előforduló kólika, amelyet gyakran három hónapos kólikának is neveznek, nem olyan ritka, különösen az első hetekben.


    A jó hír az, hogy a kólika idővel általában magától elmúlik. Azonban vannak lehetőségek arra, hogy a baba megnyugodjon a várakozás során. Ebben a cikkben megtudhatja, hogyan ismerheti fel a kólika jeleit a babák esetében, például:

     

    • Mi okozza a kólika a babáknál?
    • A kólika jelei a babáknál.

     

    Ezen kívül megnézzük a következő 10 módszert a "Mit tegyünk kólika esetén" témában:

    1. Figyeljen arra, mikor van a babája jól lakva
    2. Hosszabbítson meg az étkezések közötti időt
    3. Ellenőrizze az étrendjét
    4. Alkalmazza a büfiztetési technikáját
    5. Masszírozza meg a baba hasát
    6. Próbáljon meg borsmentateát adni
    7. Változtassa meg a baba pozícióját
    8. Tartsa mozgásban a babá
    9. Használjon cumit
    10. Váltson olyan üvegre, amelynek van anti-kólikás hatása

    Olvassa el továbbá, hogy mindent megtudjon a babák kólika tüneteiről és arról, hogyan enyhítheti a panaszokat.

    Bár tanácsokkal és támogatással állunk rendelkezésére, mindig beszéljen orvosával, ha aggódik, vagy további kérdései vannak.

    Hogyan alakul ki a kólika?


    A Szövetségi Egészségügyi Hivatal szerint a "három hónapos kólikák" pontos okai és a hozzájuk kapcsolódó heves sírásrohamok máig nem egyértelműen tisztázottak.1 Ugyanakkor a sokat síró babák körülbelül öt százalékának van ténylegesen problémája a gyomor-bél traktussal. Feltételezések szerint azonban két fő ok van, ami a babák kólika esetében megfigyelhető:

    1. Néha hasi fájdalmakkal járnak, mint egyfajta gyomorösszehúzódás.
    2.  Összefüggésben állhatnak emésztési problémákkal, amelyeket a baba életkora vagy élelmiszer-allergiák okozhatnak.

     

    Ha úgy gondolja, hogy a kólika élelmiszer-intoleranciák vagy allergiák következménye, mindig konzultáljon orvosával, mielőtt megváltoztatná a gyermek (vagy a saját, ha szoptat) étrendjét.

    Tipp: Mielőtt arra a következtetésre jutna, hogy a babája kólikában szenved, érdemes figyelembe venni, hogy számos más oka is lehet annak, hogy a baba megnyugtatatlanul sír, mint például a puffadás, a piszkos pelenka, a unalom vagy a túlzott ingerek.

    A három hónapos kólika felismerése: A kólika tűnetei1

     

    A babáknál jelentkező kólika tüneteinek számos formája létezik, de a legszembetűnőbb jel, hogy a baba állandó, éles sírást produkál látható ok nélkül. Az orvosok általában a következő három tünetre figyelnek a babák kólikájának megállapításakor:

    • Állandó sírás a baba harmadik élethetétől kezdve
    • Állandó sírás, amely több mint három órán keresztül tart
    • Állandó sírás, amely több mint három napig, több mint három hétig folytatódik

    Mi segíthet, ha gyermeke kólikás?1


    A babájának kólikája van? Mi segít, és mi nem? A kólika oka határozza meg, de van néhány dolog, amit érdemes figyelembe venni, ha a babája kólikában szenved:

     

    • Figyeljen arra, hogy mikor van a babája jól lakva
      Mivel a túletetés kólikához vezethet, fontos, hogy tudja, mikor van a babája jól lakva, hogy időben le tudja állítani az etetést. Néhány jel, amire érdemes figyelni:

      • A baba elfordítja a fejét.
      • A tej csepeg a szájából
      • Nem hajlandó a mellbimbóra tenni
      • Kezdi mozgatni a karjait és lábat
      • Álmosságot mutat, vagy a teste nehéznek és ellazultnak érződik

    • Hozzon létre hosszabb időközöket az étkezések között
      Ha jelenleg minden egy-két órában etet, próbáljon meg egy rutint kialakítani, amelyben három-négy óránként szoptat, és nézze meg, van-e különbség.

    • Étrend a szoptatás alatt
      Ha szoptatja a gyermekét, próbáljon meg bizonyos ételeket kihagyni az étrendjéből, hogy lássa, javulnak-e a baba tünetei. Néhány baba érzékenyen reagál a tejre, ha az anyuka tejtermékeket, koffeint vagy olyan zöldségeket fogyaszt, mint a hagyma és a káposzta. Ezek az ételek puffadást vagy kólikát okozhatnak a babák esetében. Ha gyanít egy adott ételt, hagyja ki néhány napra, hogy lássa, van-e hatása.

      Tipp: Ne feledje, hogy érdemes orvosával konzultálni, ha fontolóra veszi, hogy hosszú távon elkerüljön egy élelmiszercsoportot, például a tejtermékeket.

     

    • Alkalmazza a büfiztetési technikáját
      Próbálja meg eltávolítani a gázokat a baba hasából, mielőtt azok a bélrendszerbe jutnának. Ha a baba gyorsan iszik, lehet, hogy gyakrabban kell büfiztetni. Tartsa a babát egyenesen – akár a válla fölött, akár az ölében. Próbálja meg a babát hátulról óvatosan megpaskolni, hogy a levegő felfelé és kifelé távozzon.

    • Adjon a babájának hasmasszázst
      Egy gyengéd hasmasszázs segíthet a baba feszült izmainak ellazításában (különösen hatékony lehet egy meleg fürdés után).

    • Megnyugtató intézkedések
      Ringassa a babát, csavarja be, és tegyen pár lépést a karjában, hogy megnyugtassa.

    • Helyezze a babát kényelmesebb pozícióba
      Bizonyos pozíciók megnyugtatóak lehetnek a kólikás babák számára, különösen, ha hason fekszenek. Helyezze a babát az Ön karjára arccal lefelé, a fejét a könyöke alá, és a kezét a baba lábai közé. Próbálja meg az apróságot arccal lefelé az ölébe fektetni – a fejét az oldalra fordítva – miközben finoman oldalra ringatja a lábait. Ügyeljen arra, hogy a baba arccal felfelé feküdjön, amikor elalszik.

    • A mozgás enyhülést hozhat
      Egy hintázó vagy hintaszék szintén segíthet, ha a babája este kényelmetlenül érzi magát.
    • Egy cumi a megnyugtatáshoz
      Egy cumi segíthet a babának, ha nehezen tudja megnyugtatni magát

    Termékkínálatunk

    3 hónapos kólika: mi segít? Győződjön meg róla, hogy a megfelelő cumisüveget használja1


    Ha a babáját teljesen vagy csak alkalomszerűen üvegből eteti, a megfelelő üveg kiválasztása éppen olyan fontos, mint a benne lévő tej. A megfelelő üveg kiválasztásakor három fontos szempontot érdemes figyelembe venni a babák kólikájának elkerülése érdekében:

     

    1. Személyes preferenciák
    2. A baba életkora
    3. A  baba különleges igényei, például, ha kólikával, puffadással vagy refluxszal kapcsolatos aggodalmai vannak

    Tipp: Anti-kólikás szeleppel ellátott üveg választása, amely klinikailag bizonyítottan csökkenti a kólikát, fontos lépés a baba kólikás tüneteinek enyhítésére. A Philips Avent anti-kólikás üveg, az AirFree szeleppel segíthet csökkenteni a levegő lenyelését és a hasi panaszokat.

     

    Ha problémái vannak a kombinált etetéssel, a Philips Avent Natural Response üveg, a Natural Response szívófejjel, a megfelelő választás lehet a gyermeke számára. Itt van öt mód, ahogyan ez az üveg segíthet Önnek a mell és az üveg közötti átmenet megkönnyítésében, miközben a baba kólikájának megelőzésére törekszik:

     

    • A mellformájú szívófej úgy néz ki, mint a mell, és úgy is működik, hogy a babája nyugodt és kényelmes étkezésben részesüljön.
    • A szívófej intuitív nyílása és hegye lehetővé teszi a babája számára, hogy kényelmesen válthat a szoptatás és az üveges etetés között.
    • A tej csak akkor áramlik a szívófejből, amikor a baba aktívan iszik, és a nyelvével összenyomja a szívófejet – mint a mell esetében.
    • Minden italtünetnél a baba szünetet tarthat az ivásban, ami jelzi a szívófejnek, hogy állítsa le a tejfolyást csepegés nélkül.
    • Ennek a szívófejnek az egyedülálló technológiai újításai támogatják a baba saját étkezési ritmusát, és a kombinált etetést kellemes, zökkenőmentes élménnyé teszik.

     

    Ha a babájánál kólikát diagnosztizáltak, az még nem ok a kétségbeesésre. Néha a probléma már három-négy hónap múlva magától megoldódik. Ha a gyermeke három-négy hónap elteltével is kólikás, forduljon gyermekorvosához.

     

    Minden információ ebben a cikkben csak általános tájékoztatásra szolgál, és nem helyettesíti az orvosi tanácsot. Ha Ön vagy családtagjai súlyos vagy tartós tünetekkel vagy betegségekkel küzdenek, vagy orvosi tanácsra van szükségük, kérjük, forduljanak orvoshoz. A Philips AVENT nem vállal felelősséget a weboldalon található információk felhasználásából eredő károkért.

    1 Dreimontatskoliken, Bundeszentrale für gesundheitliche Aufklärung (BZgA)

    You are about to visit a Philips global content page

    Continue

    Webhelyünk az Microsoft Edge, Google Chrome és Firefox böngészők legújabb változatával jeleníthető meg optimális módon.