0

Bevásárlókosár

Bevásárlókosara jelenleg üres.

    Home ›› Anyatej és tápszer: együtt, vagy külön?

    Home ›› Anyatej és tápszer: együtt, vagy külön?

    Kombinált etetés: hogyan fér meg az anyatej és tápszer együtt a kisbabánk étrendjében?

     

    Olvasási idő: 6 perc

     

    Tápszer vagy anyatej? Anyatej vagy tápszer? Nem szükséges, hogy egy anyuka válasszon a szoptatás és a tápszer között! Sok kismama dönt az anyatej és tápszer együttes alkalmazása mellett, és kiélvezi mindkét módszer nyújtotta előnyöket. Emellett rengeteg oka lehet annak, hogy egy kismama a szoptatás és a tápszer kombinálása mellett dönt. Lehet, hogy számára a szoptatás fájdalmas, vagy nem termelődik elegendő anyateje, így a tápszeres pótlás számára elengedhetetlen. Lehetséges, hogy a kismama a szülési szabadság után hamar visszatérne a munka világába, vagy egyszerűen csak szeretné megosztani a párjával vagy a nagyszülőkkel a gyermek táplálásának tapasztalatait. Függetlenül attól, hogy már újszülött kortól kezdve kombinált etetést végez, vagy most szeretné kipróbálni, alábbi írásunkban igyekszünk megválaszolni minden, az anyatej és tápszer együttes etetésével kapcsolatos kérdést!

    Kombinált etetés: az anyatej lefejése

     

    Az anyatej lefejése azt jelenti, hogy a baba akkor is élvezheti az anyatej előnyeit, ha Ön éppen nem tud vele lenni az etetés időpontjában! A mellszívóval történő fejés kezdetben eltarthat egy ideig, azonban a folyamat egyre könnyebb lesz, ahogy a teste hozzászokik. Bizonyos módszerek jobban működhetnek az Ön esetében, ezért arra bíztatjuk, kísérletezzen, hogy megtudja, mely fejési módszer válik be Önnek legjobban!

     

    Az anyatej tárolása során használjon sterilizált, BPA-mentes tárolóedényeket vagy anyatejtároló zacskókat. Az anyatej lefejést követően azonnal lefagyasztható, hűtőszekrényben legfeljebb 4 napig, szobahőmérsékleten pedig legfeljebb négy órán át tárolható1.

    Anyatej plusz tápszer: Lehetséges-e keverni az anyatejet és a tápszert?

     

    Az anyatej és tápszer vegyesen történő alkalmazása, keverése lehetséges, azonban összekeverés előtt a lefejt tejet le kell hűteni a tápszerrel megegyező hőmérsékletűre. A meleg anyatej hideg tápszerrel való kombinálása felgyorsíthatja a baktériumok szaporodását a tejben, ezért először hűtse le mind a lefejt tejet, mind a tápszert, majd használjon cumisüveg melegítőt az ideális hőmérsékletű keverék elkészítéséhez.

    Az újszülött etetése tápszerrel: ismertessük meg a cumisüveget a babával!

     

    Amikor kisbabájával át szeretne térni kombinált etetésre, szem előtt kell tartania a mell és a cumisüveg közötti különbségeket. Az a baba, aki már hozzászokott a mellhez, először nem biztos, hogy ráérez, hogyan is kell inni a cumisüvegből, ezért az anyatejről tápszerre való áttérés kihívásokkal járhat a baba számára. A cumisüvegből való ivás ugyanis egy új készség, amelyet először el kell sajátítania.

     

    Amikor először kínálunk cumisüvegből enni egy éhes babának, aki nem tudja, hogyan is kellene üvegből innia, a baba csalódott és frusztrált lehet. Érdemes ezért akkor megismertetni a cumisüveget a babával, amikor az már félig-meddig jóllakott, és ezért nyugodt és jókedvű. Ha azt tervezi, hogy korán visszatér a munka világába, vagy más okból rövidebb-hosszabb ideig távol lesz a babától, próbálja meg néhány héttel korábban bevezetni az etetési rendjébe a cumisüveges etetést, így nyugodt lehet afelől, hogy a kisbaba gond nélkül elfogadja majd a cumisüveget az Ön távollétében is.

     

    Ha a baba nem hajlandó elfogadni a cumisüveget, próbáljon ki egy kifejezetten a mellbimbót utánzó modellt – például a Philips Avent Natural cumisüvegekhez kapható etetőcumikat –, hogy a cumisüveges etetést természetesebb élménnyé tegye a baba számára. A Philips Avent Natural etetőcumik széles, mellbimbót formázó alakja megkönnyíti a baba számára a cumisüvegből való táplálkozást azáltal, hogy utánozza a mellhez csatlakozás természetes élményét.

    Kombinált etetés: mikor és mennyit etessünk?

     

    Amennyiben lehetséges, és napirendje engedi, próbálja meg hagyni, hogy a baba maga állítsa be az etetési rutinját. Így a babát igény szerint akkor etetheti, amikor éhes, nem pedig előre meghatározott időpontokban.

     

    Hasonlóképpen, amikor a baba a jóllakottság jeleit mutatja (például elfordul a cumisüvegtől) ideje abbahagyni a táplálást. Nagyon fontos, hogy ezt figyelembe vegye a kombinált etetéskor. Míg a szoptatást könnyen abbahagyjuk akkor, amikor a baba jóllakott, addig a cumisüveg tartalmára sokan hajlamosak úgy gondolni, mint egy adag ételre, amelyet az utolsó cseppig illik elfogyasztani. Még ha marad is tej a cumisüvegben, hagyja, hogy a baba döntse el, mikor fejezi be az evést, a maradék lefejt anyatejet vagy tápszert pedig dobja ki, ne használja fel újra! Ha további információt szeretne, itt utánaolvashat annak, hogy honnan veheti észre, ha kisbabája már eleget evett2!

    A szoptatás és a cumisüveges etetés kombinálása: tanácsok és tippek  

     

    Ha úgy dönt, hogy korán visszatér a munka világába, vagy más okból kifolyólag napközben nem mindig tud kisbabájával lenni, a következő kombinált etetési rutin kialakítása hasznos lehet az Ön és kisbabája számára.

     

    • Szoptassa meg a babát reggel és este, napközben pedig a kisbaba cumisüvegből táplálkozhat.

    • Hagyjon elegendő időt a babának, hogy alkalmazkodjon az új etetési rendhez! Kezdje meg a kombinált etetési rutin alkalmazását már egy hónappal azelőtt, hogy visszamenne dolgozni, vagy más ok miatt rendszeresen távol lenne a babától.

    • Tartsa fenn az anyatej tejtermelődését a rendszeres, napi többszöri szoptatással! Ha úgy tűnik, hogy a tejtermelése csökken, próbáljon lehetőséget találni a munkahelyén a fejésre.

    • A baba a szoptatás során szoros köteléket alakít ki az édesanyával, mely többről szól, mint a táplálékhoz jutás. Ezért, ha cumisüvegből próbáljuk etetni a babát, a baba megpróbálhatja azt visszautasítani, mivel a szoptatásra, és az azzal járó közelség élményére vágyik. A kombinált etetésre való könnyebb átállás érdekében fontos az is, hogy ne csak az édesanya próbálkozzon a cumisüveggel való etetéssel, hogy a baba megtanulja mástól is elfogadni a táplálékot.

     

    Fontos megjegyezni: minden család és egyéni helyzet más és más. Vannak, akik születésüktől fogva a kombinált táplálást választják az anyatej pótlása végett vagy más okból, mások végig szoptatnak, van, aki pedig a tápszeres táplálás mellett teszi le a voksát. Ne feledje, Önön múlik, hogy melyik az a módszer, ami Önnek, babájának és családjának legjobban beválik! Ha kérdései adódnának, vagy szakmai tanácsot szeretne kérni a szoptatás és a tápszeres etetés előnyeiről, bármikor forduljon orvosához vagy védőnőjéhez! Itt elolvashatja a kezdő kismamáknak szóló szoptatási tanácsainkat is!

    You are about to visit a Philips global content page

    Continue

    Webhelyünk az Microsoft Edge, Google Chrome és Firefox böngészők legújabb változatával jeleníthető meg optimális módon.