0

Bevásárlókosár

Bevásárlókosara jelenleg üres.

    Home ›› Szoptatási tanácsok bimbófájdalom esetére

    Home ›› Szoptatási tanácsok bimbófájdalom esetére

    Szoptatási tanácsok: 4 gyakori szoptatási probléma és a megoldásuk

     

    Olvasási idő: 8 perc

     

    Akár először szoptat, akár szeretné elkerülni a korábban a szoptatás során megtapasztalt fájdalmat és a sebes mellbimbókat, a szoptatási nehézségekre való felkészülés fontos mind az anya, mind a baba szempontjából! Egyes édesanyáknak a szoptatás kellemetlen élmény lehet, ezért érdemes utánanéznie, hogyan kerülheti el, vagy csillapíthatja a szoptatás közben jelentkező fájdalmat annak érdekében, hogy a szoptatás nyugodt és jó élmény legyen! Ha a baba nem jól csatlakozik a mellbimbóhoz, ha a mellbimbók bőre berepedezik, vagy más szoptatási nehézségekkel szembesül, jó, ha tudja, nincs egyedül! A következő szoptatási tanácsok segítenek megválaszolni a szoptatással kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket, hogy kevesebb időt töltsön aggódással, és több időt azzal, hogy élvezze az Ön és a kisbabája közötti különleges köteléket!

     

    Legfőbb célunk, hogy tanácsainkkal segítsünk (segítsük) Önt a helyes szoptatási technikák elsajátításában! Az itt leírtak azonban nem helyettesítik egy egészségügyi szakemberrel való konzultációt. Szoptatási nehézségek esetén mindig beszéljen orvosával, vagy más egészségügyi szakértővel!

    Nézzük a négy leggyakoribb, szoptatási során jelentkező problémát!

    1. A baba rosszul csatlakozik a mellhez

     

    A baba helyes mellre helyezésének elsajátítása időt vehet igénybe. A mellfájdalom szoptatáskor fontos jel: testünk azt üzeni, hogy valamit nem megfelelően csinálunk. Ha a baba nem csatlakozik helyesen a mellhez, fontos, hogy mihamarabb szakértő segítségét kérje, mert ez esetben csökkenhet az anyatej termelődése.

     

    • Teremtsen nyugodt környezetet! A sikeres szoptatás kulcsa a nyugalom és az ellazultság. Feküdjön le az ágyra párnákkal körülvéve, vagy helyezkedjen el egy kényelmes fotelben!

    • Ölelje a babáját meztelen bőréhez! Helyezze a babát a meztelen mellkasára! A közvetlen bőrkontaktus ellazítja a babát.

    • Ne erőltesse a mellbimbóra csatlakozást! Hagyja, hogy a baba átvegye az irányítást a szoptatás során! Gyengéden segítse újszülöttjét, de ne erőltesse a mellhez való csatlakozást.

    • Találja meg az Önnek legkényelmesebb szoptatási testhelyzetet! Próbáljon ki többféle szoptatási pozíciót, hogy kitapasztalhassa, melyek azok, amelyek legjobban segítik a baba helyes mellhez való csatlakozását!

    • Segítse a babát a mellre való csatlakozásban! Dörzsölje finoman a mellbimbóját a baba orrához, hogy aktiválja a baba érzékszerveit! Ez segíthet kisbabájának abban, hogy szélesre tátsa a száját, annak érdekében, hogy a teljes bimbóudvar a szájába kerüljön.

    2. Mellbimbófájdalom és berepedezett, sebes mellbimbó

     

    A szoptatás kezdeti szakaszában meglehetősen gyakori, hogy a mellbimbók fokozott érzékenységét tapasztaljuk. A szoptatás során jelentkező bimbófájdalomnak több oka is lehet, a bőr egyedi érzékenységétől kezdve a rossz szoptatási testhelyzet megválasztásáig. Gyakori panasz a szoptató anyukák körében a mellbimbók bőrének berepedezése, a sebes mellbimbó kialakulása, amelyet gyakran a baba helytelen mellre csatlakozása okoz. Ilyenkor a baba ahelyett, hogy a mellbimbó udvarát is a szájába venné, csak a mellbimbó végét szívja, mely a mellbimbók fokozott irritációját okozhatja. A sebes mell szoptatáskor igen fájdalmas lehet, ami elronthatja a szoptatás élményét. A mellbimbók védelmének leghatékonyabb módjai a következők:

     

    • Kenjen néhány csepp lefejt anyatejet a mellbimbóira! Bár első hallásra meglepőnek tűnhet, a saját anyatejünket is használhatjuk a mellbimbók gyógyítására. Kenjen néhány csepp anyatejet a sebes mellbimbóira, és hagyja, hogy rászáradjon.

    • Segítsük a tej áramlásának megindulását közvetlenül etetés előtt! Helyezzen meleg borogatást a melleire, és fejjen ki egy kis anyatejet, mielőtt szoptatni kezdené a babát, hogy serkentse a tej áramlását.

    • Védje fájó mellbimbóit bimbóvédővel! Amíg mellbimbói meggyógyulnak, a fájdalmat enyhítheti mellbimbóvédő használatával. A mellbimbóvédők szoptatás közben segíthetnek enyhíteni a fájdalmat, szoptatás után pedig használjon nyugtató hatású bimbóápoló krémet.

    • Szoptatások között használjon tejgyűjtő kagylót! Helyezze a tejgyűjtő kagylókat a melltartójába, hogy megelőzze a mellbimbók irritációját, és hogy összegyűjthesse a szoptatások között kicsepegő anyatejet. Használhat puha, nedvszívó melltartóbetétet is, ami felitatja az anyatejet, és megvédi ruháját a foltoktól.

    • Helyezze el kényelmesen a babát a szoptatáshoz! A mellbimbók kisebesedését gyakran már azzal is megelőzhetjük, ha megfelelően helyezzük mellre a babát, és segítjük őt és magunkat is a kényelmes szoptatási testhelyzet kialakításában. Segíthet, ha például egy párnával alátámasztva emeljük magunkhoz a babát, hogy jobb szögből csatlakozhasson a mellbimbóhoz.

    • Kérje szakember segítségét! Ha a mellbimbók bőre nem gyógyul, forduljon egészségügyi szakemberhez! Komolyabb tünet, mint például mellgyulladás szoptatáskor főként abban az esetben alakulhat ki, ha a kismama megfelelő tapasztalat híján nem tudja helyesen elsajátítani a szoptatás különböző fortélyait. A kismamák a sebes mellbimbó mellett más problémákkal is szembesülhetnek. A szúró fájdalom a mellben szoptatáskor annak a jele lehet, hogy a babánál szájpenész alakult ki, ami szintén orvosi kezelést igényel.

    3. A baba köhög, fulladozik szoptatás során

     

    A szoptatás kezdeti fázisában, ahogy hirtelen megnövekszik az anyatej mennyisége, gyakran előfordul, hogy az anyatej túl gyorsan áramlik. Az erős tejleadó reflex miatt a baba szopás közben félrenyelhet, fulladozhat, köhöghet1. Ez a probléma általában magától megoldódik, ahogy a kismama tejhozama stabilizálódik, azonban, ha a panasz hosszabb távon is fennáll, forduljon orvosához vagy más egészségügyi szakemberhez tanácsért! Addig is, kipróbálhatja a következő szoptatási tanácsokat:

     

    • Enyhén nyomja össze a mellbimbóját! A tej áramlását lassíthatja úgy, hogy szoptatás közben két ujjával finoman összenyomja a mellbimbóját.

    • Szoptasson hanyatt fekve, vagy fejjen le egy kis anyatejet szoptatás előtt! Ha Önnek kényelmes háton fekve szoptatni, választhatja ezt a szoptatási testhelyzetet annak érdekében, hogy lassítsa a tej áramlását. Megpróbálkozhat azzal is, hogy lefej  egy kevés anyatejet, mielőtt elkezdi a szoptatást.

    4. Lapos vagy befelé forduló mellbimbók

     

    Mivel a babának teljesen rá kell csatlakoznia a mellbimbóra ahhoz, hogy sikeresen szophasson, ha Önnek befelé forduló vagy lapos mellbimbói vannak, segítségre lehet szüksége ahhoz, hogy baba jól csatlakozzon a melléhez. Ne aggódjon, nincs egyedül! A nők megközelítőleg 10%-a tapasztalja ezt a szoptatási nehézséget. Olvassa el az alábbi szoptatási tanácsokat, ha Önnek lapos, vagy befelé forduló mellbimbói vannak:

     

    • Használja az ujjait! Megpróbálhatja az ujjaival gyengéden „kiemelni” a mellbimbóját.

    • Beszéljen orvosával. Ha aggódik amiatt, hogy a mellbimbóinak a formája befolyásolja a szoptatás sikerességét, kérjen tanácsot orvosától!

    Soha ne hagyja figyelmen kívül a szoptatás során jelentkező fájdalmat

     

    Egy újdonsült kismama hajlamos lehet minden figyelmét a babájára összpontosítani, és önmagát háttérbe szorítani. De ha a szoptatás során fájdalmat él át, fontos, hogy időt szánjon önmagára is, és átültesse a gyakorlatba a jól bevált szoptatási tanácsokat, hogy maradéktalanul kiélvezhesse a kisbabájával töltött pillanatokat! Ha úgy érzi, hogy nincs elég anyateje, itt utánaolvashat annak, hogyan növelheti egyszerű módszerekkel az anyateje mennyiségét!  

    You are about to visit a Philips global content page

    Continue

    Webhelyünk az Microsoft Edge, Google Chrome és Firefox böngészők legújabb változatával jeleníthető meg optimális módon.