Az a nagyszerű abban, ha a férfinak dús szőrzete van, hogy sokféle módon változtathatja külsejét. Átalakíthatja a frizuráját, az arcszőrzetét, vagy egyszerűen csinosíthatja a testszőrzetét. A lényeg, hogy megtalálja azt a borotoválkozási rutint, amely megfelel neki, legyen az egy olyan frizura, amely természetes stílust kölcsönöz, vagy az arcformájához illő bajusz, illetve szakáll. Kezdjük az utóbbival!
Egy jó szakállstílus kiválasztása nehéz lehet, különösen akkor, ha korábban még nem kísérletezett vele. Az első lépés, hogy figyelje meg az arcát, és állapítsa meg, pontosan milyen a formája: kerek, ovális, négyszögletes, téglalap vagy háromszög alakú (ha az állkapocs szélesebb, mint a homlok), esetleg szív alakú (a háromszög alakú ellentéte)? Itt nincs helye az álmodozásnak: ismerje meg önmagát, majd ismerje meg a szakállát.
Ha ezzel megvan, válassza ki az arcformájához leginkább illő szakállstílust:
A kerek arcot feldobja a szakáll és a kecskeszakáll, hiszen hosszítja és/vagy kihangsúlyozza azt. A hegyes szakáll (teljes szakáll csúccsal) és a Van Dyke szakáll szintén jó választás.
Gratulálunk, ami az arcformákat illeti, Önnek ötöse volt a lottón: az ovális arcformához szinte bármilyen stílus jól illik. A hegyes szakállat azonban kerülje, hiszen az megbonthatja az arca egyensúlyát.
A szőrtelen, négyszögletes állkapcsot mindenki csak irigyli, ezért nem lepődnénk meg, ha Ön is szakáll nélkül vagy jellegzetesebben formázott kecskeszakállal (csíkszakáll, kis foltszakáll) szeretné megmutatni. A teljes szakáll, a stiletto szakáll, a rendezetlen szakáll és a borosta szintén jól illik az ilyen típusú archoz. Érdemes azonban kerülni az állkapocsnál kerekített szakállat és a hegyes szakállat: ezek túl cizelláltnak tűnhetnek.
Ha nem szeretné, hogy arca túl hosszúkásnak tűnjön, kerülje a hegyes végű, hosszú szakállat. Helyette próbálkozzon inkább olyan szakállal és kecskeszakállal, amely felfelé irányítja a figyelmet, mint a Van Dyke és a Balbo szakáll.
Milyen édes! A szív alakú arc olyan szakállért kiált, amelynél nagyobb hangsúlyt kap az állkapocs. Jó lehet tehát a rövid vagy a teljes szakáll, egy rendezetlen szakállréteg azonban nagyobb erőfeszítés nélkül is csodákra képes.
Fordított esetben ugyanakkor már korántsem ilyen egyszerű a helyzet. Ahhoz, hogy az állkapocsra a lehető legkevesebb figyelem irányuljon, a rövidre nyílt szakállformákat érdemes kipróbálni. Minimális jól mutató borosta és bajusz (nem feltétlenül szükséges) megtartása karakteresebbé teheti az arcot.
A bajusz igazán karakteressé teheti az arcot, ezért nehezebb is kiválasztani, mint a szakállat. Ezért az alábbiakban Dr. Allan Peterkin* bajusszakértőtől közlünk néhány jó tanácsot azzal kapcsolatban, hogyan válassza ki az arcvonásaihoz legjobban illő fazont. „Az arcszőrzet formájának kiválasztásakor vegye figyelembe arcának adottságait és méretét… A megfelelő fazonnak úgy kell kiegészítenie az arcát, hogy se a szőrzet ne nyomja el az arcát, se az arca a szőrzetét.” Így amikor a bajuszról van szó, az arcformájához legjobban illő arcszőrzet megtalálása tényleg sokat nyom a latba. Dr. Peterkin a következő (alapvető) tippeket adja: *Engedéllyel újranyomtatva a következő könyvből: Allen Peterkin és Nick Burns: The Bearded Gentleman: The Style Guide to Shaving Face (A szakállas úriember: Stílus-útmutató az arc borotválásához) (Arsenal Pulp Press)
You are about to visit a Philips global content page
Continue